Není pochyb o tom, že účast ve výboru společenství vlastníků jednotek či představenstvu bytového družstva je z podstatné většiny vedena snahou o zodpovědný přístup při plnění celé řady praktických úkolů a povinností spojených s výkonem této funkce. Nicméně je třeba zdůraznit, že i dobrovolná angažovanost v těchto orgánech ze zákona nedělitelně přináší osobní odpovědnost členů za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem funkce.
Asi typicky nejčastěji se vedení SVJ a bytových družstev setkává s praktickým právem a soudním řízením v souvislosti s vymáháním nedoplatků od členů společenství a družstev, ať už se jedná o stanovené příspěvky do fondů či nájemné. Konkrétně u této agendy se v právní praxi naší kanceláře často setkáváme s příliš benevolentním přístupem některých výborů či představenstev, kdy jejich členové ať již nevědomky či z osobních důvodů dlouhodobě oddalují nezbytnou soudní konfrontaci s "neplatiči", protože jsou to přeci jejich "sousedé". V takovém případě neřešené pohledávky narůstají i v řádech desítek tisíc korun a často dochází i k jejich částečnému promlčení, což samozřejmě vede ke vzniku odpovědnosti na straně členů statutárních orgánů za způsobenou škodu.
Rovněž tak neřešené uplynutí funkčního období členů statutárních orgánů - výboru, nerespektování včasnosti zápisu předepsaných údajů do obchodního rejstříku, atd. může vést k podstatným právním komplikacím a ve svých důsledcích i ke vzniku škody. Zcela mylně se přitom řada členů statutárních orgánů domnívá, že přece všechny tyto povinnosti smluvně převzala správní firma a oni jsou tzv. "z obliga".
Je proto na místě nepodceňovat pravidla odpovědnosti při výkonu funkce ve statutárních orgánech SVJ a bytových družstev a při plnění přímých úkolů spojených s bydlením věnovat také nezbytnou pozornost právní prevenci. Celá řada prostředků, jako např. průběžné vedení běžné právní agendy, právní rešerže stanov a dalších klíčových listin, event. pojištění odpovědnosti členů statutárních orgánů - výboru, může významnou měrou přispět k podstatnému zmenšení případných rizik.
Dne 1.1.2014 nabyl účinnosti nový občanský zákoník.
V souvislosti s touto zákonnou změnou provádíme aktualizaci zakladatelských listin - změnu stanov bytových družstev a společenství vlastníků jednotek v souladu s novou právní úpravou.